„Legendy i podania naszej ziemi – poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu”

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik zrealizowała projekt „Legendy i podania naszej ziemi – poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu”.  Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy  następujące wydarzenia:

• Przygotowanie wystawy pt. „Bohaterowie śląskich legend” i oprowadzanie po niej uczniów klas I-IV.
  • Czytanie legend w klasach I-III.
  • Lekcje wiedzy o regionie w klasach VI, czytanie legend.
  • Tworzenie kukiełek straszków – klasy I-VII.
  • Przygotowanie przedstawienia pt. „Skarbnik – dobry duch kopalni” dla klas I-V i przedszkolaków.
  • Wyjazd do Stacji Biblioteka na wykład o śląskich podaniach, czytanie legend pisanych gwarą – klasy VI-VII.
  • Wyjście do Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
    na lekcję o strachu i straszkach z prezentacją o bebokach, utopcach, meluzynach i skarbniku – klasy IV-VI.
  • Zaproszenie do szkoły Pana Adama Kowalskiego – dyrektora Muzeum Hutnictwa
    w Chorzowie, pomysłodawcę i twórcę koncepcji komiksu „Joanna i Spółka” i książki „Czytej bajtlom kożdy dziyń”, która jest zbiorem konkursowych bajek napisanych
    po Śląsku:
  • Prelekcja o śląskich podaniach, legendach – klasy VII-VIII
  • Wywiad z Panem Adamem Kowalskim – uczestnicy projektu.
  • Przygotowanie puzzli dla dzieci świetlicowych.
  • Happening – prezentacja kukiełek straszków.
  • Przygotowanie filmu - prezentacji z realizacji projektu  https://www.youtube.com/watch?v=tkVgmelYK2s